Awanse i spadki

W związku z reorganizacją III ligi (zmniejszenie z 8. do 4. grup), aż 10 drużyn po sezonie opuści ten poziom rozgrywkowy. Konsekwencją tego byłoby to, że również w IV lidze większość drużyn musiałoby spaść, robiąc tym samym miejsce dla drużyn z III ligi. Kolejno dodatkowe spadki w Okręgówkach i w A-klasach. Aby nie doprowadzić do zbyt dużych roszad w poszczególnych ligach prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej - Andrzej Padewski postanowił, że od sezonu 2016/17 będzie nie jedna, a dwie grupy IV ligiDzięki takiemu rozwiązaniu zamiast masowych spadków jest potrzeba uzupełnienia drugiej grupy IV ligi drużynami z Okręgówek. Z wałbrzyskiej grupy awans wywalczą prawdopodobnie Unia Bardzo i Victoria Świebodzice. Również drużyna z 3. miejsca (Karolina Jaworzyna Śl.) może awansować. Po zakończeniu sezonu musi w barażu pokonać drużynę z miejsca spadkowego IV ligi. Cała sytuacja przenosi się na poziom A-klasy. Wolne miejsca w Okręgówkach uzupełnią najlepsi wicemistrzowie grup.

Jeśli chodzi o spadki to nie ma tutaj żadnych zmian w stosunku do lat poprzednich. Z godnie z aneksem do regulaminu rozgrywek (link tutaj) z A-klas spadają dwie ostatnie drużyny.

Obecna sytuacja w III lidze: